Uczniowie z klasy 7 i 8 wzięli udział w Festiwalu Zawodów, który odbywał się w EXPO Kraków. Festiwal jest miejscem spotkań uczniów, podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej, a tym samym zawodu, jaki będą wykonywać w życiu. Uczniowie mogli się zapoznać z ofertą szkół z Małopolski. Uczestnicy festiwalu mieli możliwość praktycznego sprawdzenia swoich indywidualnych umiejętności w ponad 120 zawodach, w których kształcą technika, szkoły branżowe, uczelnie medyczne oraz służby mundurowe.
„Matematyczny Supełek"
W piątek 19 kwietnia w Rogoźniku odbył się gminny konkurs „Matematyczny Supełek”. Uczniowie z klas IV- VI pracowali w parach rozwiązując zadania matematyczno - logiczne (wykreślanka, krzyżówka liczbowa, krzyżówka literowa, sudoku, kwadrat magiczny, zadania tekstowe). Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI Bartłomiej Kamoń i Miłosz Luberda. Chłopcy zdobyli w tych zmaganiach II miejsce.
Gratulujemy!
Opowieść córki o niezwykłym ojcu
Waks i Przyjaciele. Opowieść o profesorze Andrzeju Waksmundzkim jest książką córki o ojcu - bardzo osobistą, bo ukazującą słynnego profesora od światłowodów nie tylko jako naukowca, ale również jako człowieka wrażliwego, życzliwego, czerpiącego radość z życia, w którym nie zmarnował żadnej chwili.
Widzę go! Chłopczyna z Waksmunda wyrusza w wielki świat. Na razie ten wielki świat to tylko Nowy Targ. Tylko i aż, bo to miasto, góralskie centrum świata. Jest pełen obaw przed nieznanym…
Tak rozpoczyna się opowieść o niezwykłych losach profesora, którego w 2017 roku Szkoła Podstawowa w Ostrowsku obrała sobie za patrona. To właśnie w jej murach w niedzielę, 14 kwietnia odbyła się promocja książki pani profesor Moniki Waksmundzkiej - Hajnos. Słuchając wybranych fragmentów utworu, obecni na sali przenieśli się w świat czasów dzieciństwa i młodości profesora, które hartowały jego góralską duszę i charakter, a potem pozwoliły przeżyć czasy próby i zachować człowieczeństwo. Legły u podstaw wielu przyjaźni. Atmosferę pełną wielu różnych emocji, wzruszeń do łez oraz radości i humoru wynikających z pogodnego charakteru profesora, a także świetnego operowania dowcipem doskonale podkreślały piosenki, przyśpiewki, taniec i scenki w wykonaniu zespołu „Jaferniocek”, do którego należą dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ostrowsku. Całości towarzyszyła multimedialna prezentacja uwypuklająca wiele pozytywnych cech profesora. Ta nietuzinkowa osobowość to pasjonat oddany sprawie, ceniący zapaleńców i hobbystów skupiających się nie tylko na pracy, interesujący się losami swoich studentów i tworzący na uczelni rodzinną atmosferę wykładowca, umiejętnie motywujący do działania, przyjacielski, otwarty… To również patriota- Po uwolnieniu z obozu przez aliantów mógł wybrać na osiedlenie się każde miejsce na świecie, a wybrał Polskę i swoje ukochane Tatry. Otaczała go rzesza prawdziwych, wiernych i oddanych przyjaciół - takich do końca. Była w nim jedność tego, co mówił i myślał z tym, co robił, a jest to cecha ludzi wielkich. Profesor Andrzej Waksmundzki jest doskonałym patronem - takim na dzisiejsze czasy wzorem do naśladowania.
Obchody Dnia Patrona połączone z promocją książki uświetniło swoją obecnością wielu zaproszonych gości, a byli to między innymi: profesor p. Mieczysław Hajnos, Dziekan Wydziału Chemii UMCS – profesor Anna Deryło – Marczewska, Kierownik Katedry Chemii Fizycznej UMCS – profesor Lucyna Hołysz, profesor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu – p. Anna Mlekodaj, starszy wizytator Delegatury KO w Nowym Targu – p. Aniela Kasiniak, Wójt Gminy Nowy Targ - p. Jan Smarduch, przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ - p. Stanisław Buła, dyrektorzy szkół i zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, w tym dyrektor I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu - p. Marta Sokołowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Waksmundzkie – p. Dorota Polaczek-Piątek, była wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej w Ostrowsku – p. Anna Paździor, dyrektor sieci przedszkoli „Bajkowy Świat”- p. Marzena Kruczek, autorka słów hymnu szkoły – p. Wanda Szado – Kudasikowa, ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, ks. prałat Władysław Zązel, ks. proboszcz Krzysztof Karnas, ks. dr Piotr Sokołowski oraz sołtys wsi Ostrowsko – p. Zbigniew Żegleń wraz z Radą Sołecką, a także prezes Stowarzyszenia „Ostrowsko – dziedzictwo i przyszłość” – p. Jacek Baca z całym zarządem promującym i upamiętniającym m. in. osiągnięcia słynnego na całym świecie matematyka Stefana Banacha, którego ojciec pochodził z Ostrowska. Ponadto w uroczystości wzięli udział: rodzina, przyjaciele znajomi p. Profesor i szkoły, mieszkańcy Ostrowska.
Dzięki Kołu Gospodyń Wiejskich w Ostrowsku oraz Radzie Rodziców, którzy zadbali o wyjątkowo smaczny poczęstunek, uczestnicy obchodów Dnia Patrona i Promocji Książki mogli w miłej atmosferze podzielić się wrażeniami z przebiegu uroczystości.
Społeczność szkolna wyraża wielką wdzięczność każdemu z obecnych na tym podniosłym wydarzeniu, gdyż fundusze zebrane z cegiełek podczas promocji książki posłużą do wydania kroniki szkolnej z lat 1800-1970, której rekonstrukcji cyfrowej podjęli się Państwo Hajnosowie i zadedykowali ją wszystkim mieszkańcom oraz sympatykom wsi.
17
Podziękowanie
Dzień Patrona i promocja książki - podziękowania
Mając głęboką wdzięczność, pragnę wyróżnić wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia. To dzięki Wam wszystko przebiegło sprawnie i z entuzjazmem.
Serdecznie dziękuję nauczycielom, pracownikom szkoły, za zaangażowanie i wysiłek w przygotowanie całej uroczystości.
Dziękuję zespołowi góralskiemu „Jaferniocek” za barwny, pełen radości i wzruszeń program artystyczny. Na Was zawsze można liczyć!
Radzie Rodziców i Kołu Gospodyń Wiejskich za poczęstunek. To dzięki Wam było nie tylko wyjątkowo, ale i smacznie.
Sołtysowi za pomoc i wsparcie całego przedsięwzięcia.
Pani Anecie Twaróg za filmowanie.
Panu Szymonowi Pyzowskiemu i Pani Krystynie Waniczek za relację z wydarzenia.
Dziękuję wszystkim tym, którzy uczestniczyli i wsparli finansowo naszą szkołę.
Paweł Nowotarski
dyrektor szkoły