ÓSMOKLASIŚCI, POWODZENIA!
Zakończenie II modułu projektu „Lekturki spod chmurki”.
Klasa druga zakończyła realizację II modułu projektu „Lekturki spod chmurki”. Tym razem ruszyliśmy w podróż po Europie wraz z lekturą Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Po przeczytaniu lektury uczniowie uzupełnili lekturniki i opowiadali o wzruszających przygodach niedźwiadka Wojtka. Jednym z zadań było zrobienie lekturowej pizzy. Uczniowie na papierowych kawałkach pizzy przedstawili historię, jaką przeżył główny bohater lektury. Drugim zadaniem było narysowanie wybranych fragmentów z lektury i zaprezentowanie jej na lince. Uczniowie zbudowali również z klocków makiety fragmentów lektury. W kolejnym zadaniu dzieci wyszukiwały na mapie - państw i miast, w których był niedźwiadek. Przy okazji, uczniowie poznali najważniejsze zabytki Włoch, poznali także podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz dowiedzieli się, co należy zrobić i jak się zachować, gdy się ktoś gdzieś zgubi.
Podsumowanie akcji "Wyślij Pączka do Afryki"
W wyniku zbiórki pieniędzy do naszej szkolnej skarbonki, po komisyjnym przeliczeniu zebranych funduszy, na konto akcji „Wyślij Pączka do Afryki 2023” zostało przekazanych 700 złotych.
Bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwość, ofiarność i kolejny dowód, że WARTO POMAGAĆ!
Akademia z okazji rocznicy Chrztu Polski
W dniu 19 kwietnia 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji rocznicy Chrztu Polski. Prezentacja przygotowana przez jedną z uczennic z klasy VIII nawiązywała do czasów Mieszka I, który podjął decyzję o zawarciu małżeństwa z czeską księżniczką Dobrawą i przyjął chrzest w 966 roku. Miejscem tego kluczowego dla Polski wydarzenia była prawdopodobnie Lednica. Na Polach Lednickich corocznie od 1997 roku, początkiem czerwca odbywają się spotkania młodzieży. Punktem kulminacyjnym jest przejście przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa przez młodych ludzi. Rokrocznie w Spotkaniach Młodych Lednica 2000 uczestniczy od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Organizatorem i twórcą spotkań był dominikanin, Śp. ojciec Jan Góra- bliski przyjaciel Świętego Jana Pawła II, który interesował się tym dziełem od początku. To Święty Jan Paweł II przeprowadził polską młodzież w trzecie tysiąclecie. Sam pomysł Bramy-Ryby jest również zasługą Ojca Świętego. Mówił on, że trzeba wybudować bramę większą niż wszystkie dotychczasowe, aby przejść w trzecie tysiąclecie z nową świadomością. W orędziu do młodych napisał wówczas: "Nie lękajcie się iść w przyszłość przez Bramę, którą jest Chrystus. Wierzcie Jego słowom, wierzcie Jego miłości. W nim jest nasze zbawienie. Zanieście przyszłym pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości. Bądźcie wytrwali. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb!".
„Umiem pływać”- nauka pływania uczniów klas od I do III szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowy Targ
Informacja o przyznaniu środków i realizacji projektu pn. „Umiem pływać” w 2023 roku DO POBRANIA TUTAJ
Stroiki wielkanocne w wykonaniu naszych uczniów
Dzień Żołnierzy Niezłomnych
Z okazji 1 marca - Dnia Żołnierzy Niezłomnych- w SP w Ostrowsku gościliśmy grupę rekonstrukcyjną, która zapoznała uczniów z różnymi elementami wyposażenia żołnierzy w czasie II wojny światowej. Zainteresowanie sprzętem wojskowym, szczególnie wśród chłopców, było duże. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się karabinom i granatom, a nawet założyć maskę przeciwgazową.
Dla klas 4-8 została przygotowana prezentacja na temat działań partyzantów, którzy wbrew reżimowi komunistycznemu nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej i w wielu akcjach wymierzonych przeciw SB i UB zbrojnie występowali przeciw władzy narzuconej nam przez związek Sowiecki. Chcieli żyć w wolnej Polsce.
Podsumowanie I modułu projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki"
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie kl. II przystąpili do projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki. Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III. Tegoroczna edycja jest pod hasłem: „Podróżowanie przez czytanie”. Projekt składa się z trzech modułów:
I moduł - podróże po Polsce
II moduł - podróże po Europie
III moduł – podróże po świecie.
Najpierw uczniowie poznali chmurkę Tosię, wykonali klasowe chmurki oraz ozdobili swoje lekturniki. Swoją przygodę podróżniczą rozpoczęli z książką Julity Grodek pt. „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie”. Dzieci poznały tytułową Manię oraz jej rodzinę mieszkającą w Warszawie, poznały historię Polski z czasów rozbiorów. Następnie wyruszyły w podróż do Paryża z Marią Skłodowską, w trakcie której dowiedziały się o tym, kto wynalazł pierwiastek polon i rad oraz zdobyły wiedzę o przydatności odkryć naukowych w życiu codziennym. W przystępny sposób poznały znaczenie takich pojęć jak atom, radioaktywność czy uran i Nagroda Nobla. Dzieci wykonały prace plastyczne o bohaterce i zgromadziły różne materiały, które kojarzą się z książką, wykonały plakaty zachęcające do odwiedzenia ciekawych miejsc w Warszawie i w Paryżu, stworzyły grę planszową. W pięknych stylizacjach brały czynny udział w sesji zdjęciowej, poznały elementy laboratorium małego chemika. Wszystkie zadania uczniowie wykonali z dużym zaangażowaniem i zapałem.