Godło Polski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Głód wiedzy prowadzi na wyżyny moralne, intelektualne i społeczne."

prof. Andrzej Waksmundzki

Szkoła Podstawowa im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku

ÓSMOKLASIŚCI, POWODZENIA!


Powodzenia Ósmoklasiści

Zakończenie II modułu projektu „Lekturki spod chmurki”.


Klasa druga zakończyła realizację II modułu projektu „Lekturki spod chmurki”. Tym razem ruszyliśmy w podróż po Europie wraz z lekturą Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Po przeczytaniu lektury uczniowie uzupełnili lekturniki i opowiadali o wzruszających przygodach niedźwiadka Wojtka. Jednym z zadań było zrobienie lekturowej pizzy. Uczniowie na papierowych kawałkach pizzy przedstawili historię, jaką przeżył główny bohater lektury. Drugim zadaniem było narysowanie wybranych fragmentów z lektury i zaprezentowanie jej na lince. Uczniowie zbudowali również z klocków makiety fragmentów lektury. W kolejnym zadaniu dzieci wyszukiwały na mapie - państw i miast, w których był niedźwiadek. Przy okazji, uczniowie poznali najważniejsze zabytki Włoch, poznali także podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz dowiedzieli się, co należy zrobić i jak się zachować, gdy się ktoś gdzieś zgubi.

 

 Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych

Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych

Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych Uczniowie w czasie realizacji kolejnych zadań projektowych

Podsumowanie akcji "Wyślij Pączka do Afryki"


W wyniku zbiórki pieniędzy do naszej szkolnej skarbonki, po komisyjnym przeliczeniu zebranych funduszy, na konto akcji „Wyślij Pączka do Afryki 2023” zostało przekazanych 700 złotych.

Bardzo serdecznie dziękujemy za życzliwość, ofiarność i kolejny dowód, że WARTO POMAGAĆ!

Podziękowania dla wolontariuszy   Artykuł na temat akcji w naszej szkole   Podziękowania dla wolontariuszy   Podziękowania dla wolontariuszy

 

Akademia z okazji rocznicy Chrztu Polski


W dniu 19 kwietnia 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji rocznicy Chrztu Polski. Prezentacja przygotowana przez jedną z uczennic z klasy VIII nawiązywała do czasów Mieszka I, który podjął decyzję o zawarciu małżeństwa z czeską księżniczką Dobrawą i przyjął chrzest w 966 roku. Miejscem tego kluczowego dla Polski wydarzenia była prawdopodobnie Lednica. Na Polach Lednickich corocznie od 1997 roku, początkiem czerwca odbywają się spotkania młodzieży. Punktem kulminacyjnym jest przejście przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa przez młodych ludzi. Rokrocznie w Spotkaniach Młodych Lednica 2000 uczestniczy od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Organizatorem i twórcą spotkań był dominikanin, Śp. ojciec Jan Góra- bliski przyjaciel Świętego Jana Pawła II, który interesował się tym dziełem od początku. To Święty Jan Paweł II przeprowadził polską młodzież w trzecie tysiąclecie. Sam pomysł Bramy-Ryby jest również zasługą Ojca Świętego. Mówił on, że trzeba wybudować bramę większą niż wszystkie dotychczasowe, aby przejść w trzecie tysiąclecie z nową świadomością. W orędziu do młodych napisał wówczas: "Nie lękajcie się iść w przyszłość przez Bramę, którą jest Chrystus. Wierzcie Jego słowom, wierzcie Jego miłości. W nim jest nasze zbawienie. Zanieście przyszłym pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości. Bądźcie wytrwali. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb!".

 

Akademia z okazji Chrztu Polski  Akademia z okazji Chrztu Polski

„Umiem pływać”- nauka pływania uczniów klas od I do III szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Nowy Targ


 

Informacja o przyznaniu środków i realizacji projektu pn. „Umiem pływać” w 2023 roku DO POBRANIA TUTAJ

Stroiki wielkanocne w wykonaniu naszych uczniów

 


Stroiki wykonane przez uczniówStroiki wykonane przez uczniówStroiki wykonane przez uczniów

Dzień Żołnierzy Niezłomnych


Z okazji 1 marca - Dnia Żołnierzy Niezłomnych- w SP w Ostrowsku gościliśmy grupę rekonstrukcyjną, która zapoznała uczniów z różnymi elementami wyposażenia żołnierzy w czasie II wojny światowej. Zainteresowanie sprzętem wojskowym, szczególnie wśród chłopców, było duże. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się karabinom i granatom, a nawet założyć maskę przeciwgazową.

Dla klas 4-8 została przygotowana prezentacja na temat działań partyzantów, którzy wbrew reżimowi komunistycznemu nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej i w wielu akcjach wymierzonych przeciw SB i UB zbrojnie występowali przeciw władzy narzuconej nam przez związek Sowiecki. Chcieli żyć w wolnej Polsce.

 

 

Dzień Żołnierzy Wyklętych  Dzień Żołnierzy Wyklętych  Dzień Żołnierzy Wyklętych

Dzień Żołnierzy Wyklętych  Dzień Żołnierzy Wyklętych  Dzień Żołnierzy Wyklętych

Podsumowanie I modułu projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki"


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                                             Wisława Szymborska

 

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie kl. II przystąpili do projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki. Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III. Tegoroczna edycja jest pod hasłem: „Podróżowanie przez czytanie”. Projekt składa się z trzech modułów:

I moduł - podróże po Polsce

II moduł - podróże po Europie

III moduł – podróże po świecie.

 

Najpierw uczniowie poznali chmurkę Tosię, wykonali klasowe chmurki oraz ozdobili swoje lekturniki. Swoją przygodę podróżniczą rozpoczęli z książką Julity Grodek pt. „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie”. Dzieci poznały tytułową Manię oraz jej rodzinę mieszkającą w Warszawie, poznały historię Polski z czasów rozbiorów. Następnie wyruszyły w podróż do Paryża z Marią Skłodowską, w trakcie której dowiedziały się o tym, kto wynalazł pierwiastek polon i rad oraz zdobyły wiedzę o przydatności odkryć naukowych w życiu codziennym. W przystępny sposób poznały znaczenie takich pojęć jak atom, radioaktywność czy uran i Nagroda Nobla. Dzieci wykonały prace plastyczne o bohaterce i zgromadziły różne materiały, które kojarzą się z książką, wykonały plakaty zachęcające do odwiedzenia ciekawych miejsc w Warszawie i w Paryżu, stworzyły grę planszową. W pięknych stylizacjach brały czynny udział w sesji zdjęciowej, poznały elementy laboratorium małego chemika. Wszystkie zadania uczniowie wykonali z dużym zaangażowaniem i zapałem.

 

Zdjęcia z realizacji projektu Zdjęcia z realizacji projektu Zdjęcia z realizacji projektu

Zdjęcia z realizacji projektu Zdjęcia z realizacji projektu Zdjęcia z realizacji projektu

Zdjęcia z realizacji projektu Zdjęcia z realizacji projektu 

Konkurs


Ogłoszenie o konkursie

Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024


Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024

Informuję, że od 1 marca 2023 r. do 10 marca 2023 r. trwać będzie rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej w  Szkole Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w  Ostrowsku.Druki do pobrania znajdują się w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej szkoły www.spostrowsko w zakładce REKRUTACJA.

                                                                                         

 Dyrektor szkoły

                                                                                         Danuta Mastalska

Bezpieczne ferie


Bezpieczne ferie autor: Siła Myślenia Wizualnego

XII Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek


17.01.2023 r. w remizie OSP w Ostrowsku odbył się XII Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku

W konkursie wzięło udział 17 szkół: Dębno, Dursztyn, Gronków, Harklowa, Knurów, Krauszów, Krempachy, Lasek, Ludźmierz, Łopuszna, Morawczyna, Nowa Biała, Obidowa, Ostrowsko, Rogoźnik, Szlembark, Waksmund.

Wysłuchano 52 wykonawców, którzy zaśpiewali 39 kolęd i pastorałek.

Komisja w składzie:

 • Marzena Kruczek
 • Marta Nowak
 • Elżbieta Skałuba

wysłuchała i oceniała wykonawców w kategorii klas I-III.

Komisja w składzie:

S. Małgorzata Gromada

Bogdan Ciężobka

 • Zuzanna Kamoń

wysłuchała i oceniała wykonawców w kategorii klas IV-VI i VII-VIII.

Uczestnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych wykonywali utwory solo lub w duecie. Komisje przyznały liczne miejsca i wyróżnienia. Każdy z uczestników został nagrodzony. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku składa serdeczne podziękowania sponsorom, dzięki którym uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz mieli zapewniony poczęstunek. Byli to: Wójt Gminy Nowy Targ, Sołtys i Rada Sołecka z Ostrowska, Gminny Ośrodek Kultury z Łopusznej oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku.

Podziękowania skierowane są również do nauczycieli za poświęcony czas oraz wkład pracy włożony w przygotowanie uczestników do konkursu oraz do występujących, którzy poprzez udział w konkursie przyczynili się do pielęgnowania i kultywowania tradycji oraz zwyczajów bożonarodzeniowych.

 

Wyniki XII Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek

KATEGORIA I – III

SOLIŚCI

I miejsce   - Alicja Brzyzek /SP KREMPACHY/
II miejsce  - Ida Dutka /SP WAKSMUND/

                   - Jan Zagata /SP OSTROWSKO/

III miejsce - Julia Leśnicka /SP GRONKÓW/

                   - Małgorzata Kopeć /SP HARKLOWA/

Wyróżnienie:

- Zuzanna Tylka /SP ROGOŹNIK/

- Edyta Młynarczyk /SP DĘBNO/

- Nina Chowaniec /SP ŁOPUSZNA/

- Martyna Bryniarska /SP NOWA BIAŁA/

- Hanna Hyc /SP LASEK/

DUETY

I miejsce   - Anna Sojka, Maria Karpiel /SP KRAUSZÓW/

II miejsce   - Nicola Ptaszek i Emilia Szlembarska /SP SZLEMBARK/

II miejsce - Sebastian Klimczak i Paweł Mrożek /SP PYZÓWKA/

III miejsce - ----

KATEGORIA IV – VI

SOLIŚCI
I miejsce  - Sylwia Ciężobka /SP OSTROWSKO/

II miejsce  - Weronika Knapczyk /SP LUDŹMIERZ/

                  - Jan Tylka /SP ROGOŹNIK/

III miejsce - Zuzanna Woźniak /SP ŁOPUSZNA/

Wyróżnienie:

- Gabriela Skalany /SP HARKLOWA/

- Julia Hudoba /SP LASEK/

Udział wzięli:

- Zofia Pala /SP KNURÓW/

- Justyna Młynarczyk /SP DĘBNO/

- Kacper Brodzik /SP MORAWCZYNA/

- Izabela Łojek /SP KREMPACHY/

DUETY

I miejsce    - Maria Truty, Zofia Lurka /SP PYZÓWKA/

II miejsce   - Julia Kowalczyk, Oliwia Gil /SP GRONKÓW/

III miejsce - Karolina Macioł, Milena Derendal /SP KRAUSZÓW/

Udział wzięli:

Karolina Walkosz, Emilia Ufir /SP SZLEMBARK/

Maria Bryja, Magdalena Chryczyk /SP WAKSMUND/

Marta Kaczmarczyk, Magdalena Chmielak /SP DURSZTYN/

KATEGORIA VII – VIII

SOLIŚCI
I miejsce - Gabriela Truty /SP LUDŹMIERZ/

II miejsce - Magdalena Sikora /SP KNURÓW/

III miejsce - Wiktoria Bańka /SP GRONKÓW/

Udział wzięli:

- Natalia Gal /SP KLIKUSZOWA/

- Natalia Ciężobka /NOWA BIAŁA/

- Patrycja Habas /SP MORAWCZYNA/

DUETY
I miejsce    - Aleksandra Choroba, Julia Drożdż /SP WAKSMUND/

II miejsce  - Zuzanna Pytel, Julita Nosal /SP ŁOPUSZNA/

III miejsce - Dominika Bury, Karolina Dziąba /SP KRAUSZÓW/

Wyróżnienie:
Maksymilian Twaróg, Patryk Moczarny /SP OSTROWSKO/

Wszystkim uczestnikom składam serdeczne gratulacje, życząc kolejnych sukcesów!

Danuta Mastalska

 

Występ uczestników konkursu  Występ uczestników konkursu  Występ uczestników konkursu

 

Występ uczestniczki konkursu Uczestnicy konkursu i komisje Uczestnicy konkursu

 

Komisja konkursowa i Pani Dyrektor szkołyWystęp uczestników konkursuWystęp uczestniczki konkursuKomisja konkursowa i Pani Dyrektor szkoły

 

 

 

Jasełka w wykonaniu uczniów


Jasełka w wykonaniu naszych uczniówJasełka w wykonaniu naszych uczniówJasełka w wykonaniu naszych uczniów

Jasełka w wykonaniu naszych uczniów  Jasełka w wykonaniu naszych uczniów Jasełka w wykonaniu naszych uczniów


    Logo programu Już pływam   Logo Fundacji im. Adama Worwy   Logo programu Trzymaj formę.    Logo Programu dla szkół   Logo programu Jeżdżę z głową       Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, logotypy Funduszy Europejskich Polska Cyfrowa, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego