Podsumowanie projektu - książeczka
Podsumowanie projektu "Kreatywna Akademia Młodego Technika" - flipsnack
https://www.flipsnack.com/p0lska/kreatywna-akademia-m-odego-technika-fio-2021.html
Podsumowanie projektu
W naszej szkole zrealizowano projekt ”Kreatywna Akademia Młodego Technika”. Obejmował on działania mające na celu pobudzenie kreatywności uczniów po miesiącach przebywania w domu podczas „nauczania zdalnego” oraz wsparcie uczniów w nabywaniu wiedzy i umiejętności opisanych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla przedmiotu technika. Podczas zajęć uczniowie mieli też możliwość rozwinięcia umiejętności pracy zespołowej, współpracy i wytrwałości.
W okresie od 7 października 2021 r. do 14 listopada 2021 r. uczniowie uczestniczyli w warsztatach w ramach III modułów: papier, drewno, energia. W tym czasie uczestnicy akademii poznali podstawy haftu matematycznego, zbudowali głośniki pasywne, wykonali Nook Booki, a ponadto szereg doświadczeń związanych z energią wiatrową i słoneczną. Poznali zasady działania prostych obwodów elektrycznych, podstawowe procesy fizyczne wyjaśniające funkcjonowanie odnawialnych źródeł energii. Udział w warsztatach i wykonanie zadań było potwierdzane wpisem do indeksu.
10 listopada 2021 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Każdy młody technik, aktywnie uczestniczący w warsztatach, wykazujący się kreatywnością i zaangażowaniem, został doceniony i nagrodzony. Nagrody zostały sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Współfinansowane ze środków Miasta Krakowa i Powiatu Oświęcimskiego.
Energia słoneczna i wiatrowa
W ramach III modułu – energia, uczniowie wykonali szereg doświadczeń związanych z energią wiatrową, słoneczną. Poznali funkcjonowanie prostych obwodów elektrycznych i podstawowe procesy fizyczne wyjaśniające funkcjonowanie odnawialnych źródeł energii.
Budujemy głośnik pasywny i Nook Book
Następne zrealizowane w ramach projektu „Kreatywna Akademia Młodego Technika” zajęcia II modułu skupiły się wokół drewna. Podczas pierwszych warsztatów uczniowie zaznajomili się z podstawowymi technikami obróbki drewna i potrzebnymi do tego narzędziami. Następnie każdy „student” otrzymał do złożenia przygotowane na ploterze laserowym komponenty. Najpierw należało każdy element dokładnie wyczyścić papierem ściernym. Po takiej obróbce, elementy mogły zostać poskładane w głośnik. W czasie warsztatów uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje dźwięk, jak jest wzmacniany przy użyciu wykonanego właśnie głośnika pasywnego. Uczestnicy projektu
z zainteresowaniem sprawdzali działanie głośnika pasywnego przy użyciu telefonów komórkowych. Komponenty przygotowało Stowarzyszenie Robisz.to z Warszawy.
Ciekawą propozycją kolejnych warsztatów było wykonanie Nook Booka, czyli pudełek z magicznym światem między książkami. Ponownie za materiał do pracy posłużyły wycięte za pomocą lasera drewniane elementy. Najpierw uczestnicy składali pudełko przypominające wielkością grubą księgę, które następnie meblowali poskładanymi z wyciętych elementów krzesłami, lampkami, stolikami. Tak przygotowane Nook Booki zostały ozdobione, a niektóre elementy nawet pomalowane. Gotowe prace ozdobią domowe biblioteczki uczniów.
Wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia tej części warsztatów zostały wykonane przez FabLab Małopolska.
Wszystkie materiały zostały zakupione w ramach programu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz współfinansowane ze środków Miasta Krakowa i Powiatu Oświęcimskiego.
Warsztaty haftu matematycznego w Kreatywnej Akademii Młodego Technika
W naszej szkole rozpoczęła się realizacja projektu „Kreatywna Akademia Młodego Technika”. Uczniowie rozpoczęli zajęcia od części teoretycznej, w której dowiedzieli się, co to jest haft matematyczny, poznali materiały i narzędzia potrzebne do tworzenia tą techniką, etapy pracy przy tworzeniu haftu matematycznego.
W części warsztatowej młodzi studenci poznali sposoby wyszycia serca, koła, owalu. Zarówno dziewczęta i jak chłopcy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Nad poprawnością wykonywania haftu czuwa koordynator projektu. Działania Kreatywnych rodziców wspiera również Pani Anna Żurowska, która od kilku lat zajmuje się m.in. haftem strukturalnym zwanym też matematycznym.
W kolejnej części warsztatów Pani Anna Żurowska przeprowadzi szkolenie wyszycia motyla
i znaku Polski Walczącej. Podsumowaniem I modułu będzie przygotowanie i wysłanie kartek dla Powstańców w ramach akcji BohaterOn w Twojej szkole.
Efekty pracy uczniów zachwycają wyjątkowym wyglądem. Wszystkie prace zostały wykonane z wielką starannością, widoczna jest też kreatywność uczniów.
Wszystkie materiały zostały zakupione w ramach programu finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz współfinansowane ze środków Miasta Krakowa i Powiatu Oświęcimskiego.
Inauguracja Kreatywnej Akademii Młodego Technika
14 października br. w Szkole Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku miała miejsce inauguracja Kreatywnej Akademii Młodego Technika. Podczas inauguracji uczniowie otrzymali indeksy i harmonogram zajęć.
W ramach przedsięwzięcia odbędą się warsztaty w III modułach:
- moduł I – PAPIER: warsztaty haftu matematycznego,
- moduł II – DREWNO: warsztaty budowy głośnika pasywnego, Nook Booka,
- moduł III – ENERGIA: odnawialne źródła energii, elektrownia wiatrowa, samochód elektryczny.
Projekt będzie realizowany od 7 października do 14 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku i będzie w nim uczestniczyć 20 uczniów z kl. IV-VI.
Celem projektu jest motywowanie uczniów do nauki, nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami oraz inspirowanie do odkrywania swoich zainteresowań.
Grupa nieformalna Kreatywni rodzice we współpracy z Grupą Inicjatyw Lokalnych GIL, za pośrednictwem Fundacji Biura Inicjatyw Społecznych BIS, pozyskała środki na realizację kolejnego projektu. Działania finansowane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz współfinansowane ze środków Miasta Krakowa i Powiatu Oświęcimskiego.