Godło Polski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Głód wiedzy prowadzi na wyżyny moralne, intelektualne i społeczne."

prof. Andrzej Waksmundzki

Szkoła Podstawowa im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku

"O profesorze, co Podhale miał w duszy"


W piątek, 27 października 2017 o godz. 10:30 w auli PPWSZ w Nowym Targu odbyło się spotkanie zatytułowane "O profesorze, co Podhale miał w duszy", poświęcone profesorowi Andrzejowi Waksmundzkiemu, wybitnemu naukowcowi, chemikowi, twórcy polskich światłowodów. Uczniowie naszej szkoły wzbogacili to spotkanie  przedstawieniem pt. „I stała się jasność…” 

Więcej o spotkaniu  na stronie:

 http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/53905/Rozmawiali_o_prof_Waksmundzkim.html

 • DSCN6104
 • DSCN6078
 • DSCN6073
 • DSCN6087
 • DSCN6123
 • DSCN6127
 • DSCN6098
 • DSCN6085
 • DSCN6075
 • DSCN6120
 • DSCN6149
 • DSCN6153
 • DSCN6151
 • DSCN6101
 • DSCN6137
 • DSCN6088

Obchody Dnia Patrona


„Dzisiejszy  dzień to kolejna data, która znajdzie się w kalendarium naszej szkoły. Po raz pierwszy obchodzimy Dzień Patrona szkoły. Niemal wszyscy pamiętamy uroczystość nadania imienia naszej szkole podstawowej. Pamiętajmy również, że nasz Patron – profesor Andrzej Waksmundzki jako wybitny naukowiec, gorący patriota, wspaniały nauczyciel i promotor podhalańskiej kultury jest autorytetem i wzorem dla każdego z nas”. Tymi słowami p. dyrektor Dorota Ostwald powitała wszystkich zgromadzonych gości na uroczystości Dnia Patrona szkoły. Wśród zaproszonych gości byli: prof. Monika Waksmundzka – Hajnos,  prof. Mieczysław Hajnos, radny Gminy Nowy Targ Łukasz Gromada, sołtys wsi Zbigniew Żegleń, dyrektor Anna Paździor, przedstawiciele Rady Rodziców: Beata Luberda, Marek Kołat, Bogumiła Pawlica, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Po przemówieniu p. prof. Monika Waksmundzka – Hajnos wręczyła nagrodę prof. Andrzeja Waksmundzkiego dla najlepszej absolwentki szkoły, którą otrzymała Gabriela Luberda.

Po części oficjalnej zgromadzeni goście mogli jeszcze raz przybliżyć postać Profesora Profesorów, która ożyła dzięki zmontowanym filmom z różnych etapów jego życia. Widzieliśmy małego Andrzejka pasącego owce czy małe gąski, idącego pieszo na bosaka czy jadącego wozem do Gimnazjum w Nowym Targu. W ukazaniu  rzeczywistości wojennej i działalności konspiracyjnej Profesora pomogło zaangażowanie grupy rekonstrukcyjnej. Innym ciekawym pomysłem było ukazanie efektu światłowodów i ich codzienne zastosowanie.  Zostały zaprezentowane również fragmenty filmu dokumentalnego z czasu pobytu Profesora w Ostrowsku mówiące o jego pasjach. Całość wzbogaciła muzyka uczniów pod kierunkiem instruktora zespołu góralskiego, Łukasza Gromady. 

 • DSCN5593
 • DSCN5612
 • DSCN5599
 • DSCN5661
 • DSCN5589
 • DSCN5624
 • DSCN5659
 • DSCN5607
 • DSCN5631
 • DSCN5653
 • DSCN5632
 • DSCN5628

„Dzisiejszy  dzień to kolejna data, która znajdzie się w kalendarium naszej szkoły. Po raz pierwszy obchodzimy Dzień Patrona szkoły. Niemal wszyscy pamiętamy uroczystość nadania imienia naszej szkole podstawowej. Pamiętajmy również, że nasz Patron – profesor Andrzej Waksmundzki jako wybitny naukowiec, gorący patriota, wspaniały nauczyciel i promotor podhalańskiej kultury jest autorytetem i wzorem dla każdego z nas”. Tymi słowami p. dyrektor Dorota Ostwald powitała wszystkich zgromadzonych gości na uroczystości Dnia Patrona szkoły. Wśród zaproszonych gości byli: prof. Monika Waksmundzka – Hajnos,  prof. Mieczysław Hajnos, radny Gminy Nowy Targ Łukasz Gromada, sołtys wsi Zbigniew Żegleń, dyrektor Anna Paździor, przedstawiciele Rady Rodziców: Beata Luberda, Marek Kołat, Bogumiła Pawlica, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Po przemówieniu p. prof. Monika Waksmundzka – Hajnos wręczyła nagrodę prof. Andrzeja Waksmundzkiego dla najlepszej absolwentki szkoły, którą otrzymała Gabriela Luberda.

Po części oficjalnej zgromadzeni goście mogli jeszcze raz przybliżyć postać Profesora Profesorów, która ożyła dzięki zmontowanym filmom z różnych  etapów jego życia. Widzieliśmy małego Andrzejka pasącego owce czy małe gąski, idącego pieszo na bosaka czy jadącego wozem do Gimnazjum w Nowym Targu. W ukazaniu  rzeczywistości wojennej i działalności konspiracyjnej Profesora pomogło zaangażowanie grupy rekonstrukcyjnej. Innym ciekawym pomysłem było ukazanie efektu światłowodów i ich codzienne zastosowanie.  Zostały zaprezentowane również fragmenty filmu dokumentalnego z czasu pobytu Profesora w Ostrowsku mówiące o jego pasjach. Całość wzbogaciła muzyka uczniów pod kierunkiem instruktora zespołu góralskiego, Łukasza Gromady. 

Szkolny Konkurs Wiedzy o Prof. Andrzeju Waksmundzkim


26 kwietnia 2017 roku odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Prof. Andrzeju Waksmundzkim. Jury sprawdziło 69 testów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI SP i klasy I-III G.

Jury w składzie: Urszula Dębska-Ciężobka, Jolanta Wojtylak, Anna Komperda przyznało następujące miejsca:

w kategorii klas IV-VI:

I miejsce: Andrzej Ciężobka, Zuzanna Kuczyńska

II miejsce: Julia Kołat, Damian Mrożek

III miejsce: Przemysław Ciężobka, Wiktor Rejczak

w kategorii klas I-III gimnazjum:

I miejsce: Jakub Kamoń, Gabriela Luberda

II miejsce: Klaudia Ciężobka

III miejsce: Dominika Wróbel, Izabela Klimowska

 • DSCN4745
 • DSCN4747

,,Profesor Andrzej Waksmundzki- patron naszej szkoły”


27 kwietnia 2017 roku odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Profesor Andrzej Waksmundzki- patron naszej szkoły”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas 0-VI. Prace oceniane były w każdej kategorii wiekowej.

Komisja w składzie wyróżniła  następujące osoby:

Klasa 0:

I miejsce – Roksana Zygmund

II miejsce – Barbara Leśnicka

Klasa I:

I miejsce: Maria Wróblewska

II miejsce: Patryk Moczarny

Klasa II:

I miejsce: Andżelika Kamoń

II miejsce: Ewelina Zagata

III miejsce: Aleksander Luberda

Klasa III:

I miejsce: Sylwia Kamoń

II miejsce: Anna Żegleń

III miejsce: Paweł Cerwas

Klasa IV:

I miejsce: Aleksandra Żegleń

Wyróżnienie: Bartłomiej Luberda

Klasa V:

I miejsce: Paulina Żegleń

II miejsce: Dawid Moczarny

Wyróżnienie: Andrzej Ciężobka

Klasa VI:

I miejsce: Zuzanna Kuczyńska

II miejsce: Julia Majerczak

Wyróżnienia: Paulina Kołat, Maria Żegleń

Kategoria lapbooki:

I miejsce: Przemysław Ciężobka

II miejsce: Magdalena Ostwald

Wyróżnienia: Mateusz Trąbka, Justyna Domalik

Wyróżnione prace zostaną  wyeksponowane na uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej  w  Ostrowsku.

 Gratulujemy!

 • DSCN4754
 • DSCN4758
 • DSCN4750
 • DSCN4761
 • DSCN4752
 • DSCN4757

Spotkanie z prof. Marianem Tischnerem


W naszej szkole gościliśmy prof. Mariana Tischnera, który przedstawił sylwetkę naszego przyszłego patrona szkoły. Prezentacja pt.: „Pitagoras czyli Jędrek Waksmundzki z Ostrowska” nawiązywała do „Historii filozofii po góralsku” według księdza prof. Józefa Tischnera. W czasie spotkania nie zabrakło życiorysu, informacji o osiągnięciach naukowych, a także zdjęć. Pan Profesor przedstawił nam fragment ekranizacji „Filozofii po góralsku wg księdza Józefa Tischnera”, która nawiązywała do postaci prof. Andrzeja Waksmundzkiego. Zainteresowanych zapraszamy do lektury: „Historii filozofii po góralsku”, a chętnych do obejrzenia ekranizacji.

 • 20170427_122906
 • 20170427_122030
 • 20170427_115638
 • 20170427_122223
 • 20170427_120725
 • 20170427_115828
 • 20170427_123427
 • 20170427_120850


    Logo programu Już pływam   Logo Fundacji im. Adama Worwy   Logo programu Trzymaj formę.    Logo Programu dla szkół   Logo programu Jeżdżę z głową       Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, logotypy Funduszy Europejskich Polska Cyfrowa, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego