godlo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Głód wiedzy prowadzi na wyżyny moralne, intelektualne i społeczne."

prof. Andrzej Waksmundzki

Szkoła Podstawowa im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku

e-Dziennik

libruslogo

Microsoft Teams

teamslogo

deklaracja

Biblioteka zdalna

zdalnabilio

Galeria

aktywna


spinka1

LIFE - IP MAŁOPOLSKA


1

prof. Andrzej Waksmundzki

Waksmundzki

Certyfikaty szkoły

Budowa naszej szkoły

Happy Pancake Day 2021! - Dzień naleśnika w klasie 3


Pancake Day nazywany również Shrove Tuesday jest bardzo popularnym wydarzeniem w wielu krajach anglojęzycznych: Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii. Dzień ten ma podobne znaczenie do obchodzonego w Polsce „tłustego czwartku” - w obu przypadkach chodzi o pożegnanie zabawą i pysznym jedzeniem mijającego karnawału, przed zbliżającym się czasem postu. Nazwa „Shrove Tuesday” nawiązuje do chrześcijańskiej tradycji wyznania grzechów w trakcie spowiedzi, kiedy spowiednik udziela rozgrzeszenia – „shriven” oznacza „oczyszczony z grzechów”.

A wszystko, według przekazów, zaczęło się w 1445 roku w angielskim mieście Olney, gdzie jedna z gospodyń, w trakcie smażenia naleśników (wykorzystywała w ten sposób zapasy mleka i jajek, których nie można było spożywać w okresie postu) usłyszała głos kościelnego dzwonu wzywającego na nabożeństwo pokutne połączone ze spowiedzią. Podobno wybiegła z domu, w kuchennym fartuchu, nakryciu głowy oraz z patelnią z naleśnikiem w dłoni i w pośpiechu udała się do kościoła. Brytyjczycy do dzisiaj urządzają „naleśnikowe wyścigi” w ostatni dzień karnawału, a ten najsłynniejszy bieg odbywa się właśnie w Olney. Biorą w nim udział tylko dorosłe panie, ubrane koniecznie w spódnice, kuchenne fartuszki, nakrycia głowy i z obowiązkową patelnią z naleśnikiem w dłoni. U nas w szkole, uczniowie klasy 3 w ramach zajęć rozwijających zainteresowania z języka angielskiego również obchodzili swój PANCAKE DAY. Nie było wyścigów, za to były smakowite naleśniki, wcześniej usmażone przez mamy, ale udekorowane własnoręcznie przez uczniów i przez nich z apetytem zjedzone.

W ten sposób po ubiegłotygodniowym „tłustym czwartku”, kiedy uczniowie wzięli udział w „pączkowaniu” dla Afryki i przekazali część pieniędzy wydawanych zwyczajowo na tradycyjne pączki tym razem na pomoc ubogim rówieśnikom w krajach afrykańskich, w „tłusty wtorek” – Shrove Tuesday pożegnaliśmy tegoroczny karnawał przepysznymi naleśnikami.

 

 

Pancake Day 2021 w klasie 3 Iga i Bartek i ich naleśniki

Pancake Day 2021 w klasie 3 Wiktoria Agnieszka Konrad i Miłosz i ich naleśnikiNaleśniki na Pancake Day 2021 w klasie 3

Pancake Day 2021 w klasie 3 Karolina Asia Milena i Samuel i ich naleśnikiPancake Day 2021 w klasie 3 Franek i Bartek i ich naleśniki Pancake Day 2021 w klasie 3 Sylwia i Hubert i ich naleśniki


     grosz  worwa  trzymaj  akbezpuch  Bezpiecznaplus  mleko  owoce         logo